Finał ostatnich zawodów 4 FBN ArenaTax Ultramaraton 200 km

Grzegorz

STAŁO SIĘ. Historycznie pierwszy na świecie rekordowy dystans 200 km na nartorolkach na trasie atestowanej w standardach IAAF/AIMS z certyfikatem PZLA należy do zawodów 4 FBN ArenaTax Ultramaraton 200 km!

76

Wybrańcem losu i kowalem swojego sukcesu został: Nr 1 Józef WOJTYŁA ze Skipol Team z wynikiem 7h 48min 44sek. Gratulujemy zwycięstwa na spektakularnym dystansie ultra 200 km! Na tę lokatę wpływ mieli godni konkurenci: Nr 2 Damian Ciborowski z KS SPEED Jasło z wynikiem 7h 57min. 54sek. oraz Nr 3 Paweł Bubula ze Skipol Team z wynikiem 8h 25min. 26sek. Serdecznie gratulujemy!

Panowie, w sobotę 29 czerwca 2019 r. wyznaczyliście poziom ultra w tej dyscyplinie. Nartorolkowa Polska jest z Was dumna.

6

Dystans główny 200 km na kołach PU jest wyjątkowy dla nielicznych spośród najwytrzymalszych. U przeciętnego zjadacza strawy budzi mieszankę niedowierzania, respektu i podziwu. Nie każdy rozumie i akceptuje fakt, iż nie jest w stanie zrobić połowy czy choćby ćwiartki tej długości, dlatego tak wielu nie potrafi pojąć pobudek, jakimi kierują się wyjątkowi zawodnicy na wyjątkowych dystansach. Ale trzej faworyci z doświadczeniem na 140 km i 160 km w Wejherowie stawili się w 2019 r. niezawodnie, gwarantując najwyższy poziom, jaki jest aktualnie możliwy do osiągnięcia w sporcie amatorskim w Polsce i nie tylko.

Józef Wojtyła był zawsze z nami,  uczestnicząc w każdej z 4 edycji wejherowskich  zawodów: 3 miejsce na 140 km w 2015 r., wygrana na 160 km w 2016 i 2 miejsce na 160 km w 2017 r.  3-krotnie z dziećmi, Marceliną i Wojciechem, młodymi mistrzami - w 2015 r. jeszcze dziećmi - zwyciężającymi w Wejherowie i na wielu prestiżowych zawodach w nartach biegowych i nartorolkach. Sportowa Rodzina Wojtyłów z Pogórza na Śląsku Cieszyńskim. Marka naszych zawodów.

Damian Ciborowski startował w Wejherowie 2-krotnie. W 2017 r. wygrał na 160 km Podobnie jak Józek, przyjeżdża ze swoją sportową Rodziną i członkami klubu o których pisaliśmy w artykule (Mocna reprezentacja KS Speed Jasło z mocnym ultra liderem!). Sześć osób z odległego Jasła oraz Pisza stawiło się na starcie w Wejherowie. Sportowa Rodzina Ciborowskich. Marka naszych zawodów. 

Paweł Bubula był zawsze z nami, uczestnicząc w każdej z 4 edycji wejherowskich zawodów: wygrana na 140 km w 2015 r., wygrana w 2016 r. 4 miejsce w 2017 r. Marka naszych zawodów.

Krzysztof Banach z Lublina - kolejny ultras od zawsze z nami, konsekwentnie atakujący każdy z 4 maksymalnych dystansów w Wejherowie. Nieprawdopodobny hart ducha, zasłużenie  wypracował sobie przynależność do grona nielicznych.   

Nie ma lepszego dowodu zaufania do organizatorów i sponsorów dwóch Ulltramaratonów Nartorolkowych i dwóch Festiwali Biegów Nartorolkowych w Wejherowie, jak obecność i wysiłek tych ludzi oraz ich rodzin, pomimo zwyczajowego braku czasu, niemałych kosztów, uciążliwości dojazdów i logistyki. Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczni.  

4

fullsizeoutput 2668

Na 80 km na kołach gumowych zwyciężył Ryszard Somerlik ze Skipol Team z wynikiem 3h 42min. 46sek., kolejny bywalec na wejherowskiej trasie. Drugi był Piotr Jarecki z KS SPEED Jasło 3h 47min. 48sek., trzeci Robert Sadowski ze Skipol Team 3h 51min. 56sek. Gratulujemy!

fullsizeoutput 264f

Na 80 km na kołach pompowanych 1 miejsce należy do dzielnego Tadeusza Lisa ze skiking.pl z wynikiem 4h 28min. 54sek. Kto wie, co znaczy pchać na miękkiej gumie z obciążnikami po 2 kg na każdej nodze, szczerze i z podziwem pogratuluje. Jak my! 

fullsizeoutput 2695

Drugi na 80 km w kat. "Luftreifen" był Klaus Peters z wynikiem 5h 10min. 53 sek. Kolejny wrażliwy i przesympatyczny człowiek, pasjonat z RollDichFit e.V. z Hainichen, Niemcy. Klaus, wiemy że nie było łatwo, dlatego tym bardziej gratulujemy, dziękujemy za przyjazd i udział!  

fullsizeoutput 26b4

Półmaraton 40 km należał do Pomorzanina Rafała Korycińskiego z Teamu nabiegowkach.pl / Cartusia Kartuzy z wynikiem 1h 38min. 16sek. Przy uroczym dopingu, jaki sobie zapewnił, rywale nie mieli szans. Drugi był kolejny pasjonat nartorolek z Białegostoku i stary znajomy, Robert Romanowicz z Teamu nabiegowkach.pl z wynikiem 1h 38min. 21 sek. Trzeci był Andrzej Prud z Gdańska z wynikiem 1h 38min. 27sek. Lokatę Nr 1 na 40 km dla najszybszej pani zajęła Roksana Ciborowska z KS SPEED Jasło z wynikiem 1h 46min. 30sek. Gratulujemy! 

fullsizeoutput 2652

fullsizeoutput 266f

Zwycięstwo na 40 km klasykiem wziął w cuglach mocarz Yurij Antokhin z OrshaSkiMarathon z Białorusi. Wynik 1h 38min. 37sek. niewiele ustępuje najlepszej "łyżwie". Gratulujemy!

fullsizeoutput 26ed

2-ie miejsce na 40 km zajął Marek Tokarczyk z MT-Sport Team z wynikiem 1h 46min. 29sek. Zawodnik, konferansjer, sponsor, oficjalny atestator i organizator - na tych jednych tylko zawodach. Niesamowity człowiek! Poniżej ze swoim polsko-wileńskim natchnieniem, Jadwigą Grynkiewicz, zwyciężczynią w klasyku na 40 km z wynikiem 2h 20min. 29sek. Gratulujemy!

fullsizeoutput 255f 

fullsizeoutput 2559

Trzecie miejsce na 40 km CT zajął Andrey Pradun ze Skipol Team z wynikiem 1h 50min. 44sek. który zawsze potrafił w Wejherowie pięknie okazywać swoją życzliwość i sportową radość!

fullsizeoutput 26c4

Półmaraton 40 km w kategorii "koła pompowane" należał do rezolutnego Ireneusza Rabskiego ze Skipol Team z wynikiem 1h 55min. 01sek. Drugi był Eduard Herbstreich z RollDichFit 1h 56min. 51sek. z Niemiec a trzeci Wiktor Olchowik z Warszawy 2h 13min. 45sek. Gratulujemy!

fullsizeoutput 26f0

Panią, która pokonała 40 km na sprzętach pompowanych jako Nr 1 była Nataly Herbstreich z RolllDichFit e.V. z Niemiec 2h 29min. 01sek., za nią uplasowała się Magda Kurlanc z TN Biegówki Wesoła z wynikiem 3h 35min. 50sek. Brawo!

fullsizeoutput 26ac

Szczęście sprzyja lepszym? Nie pytajcie, kto maczał paluszki w tym, że Józek nazwiskiem Wojtyła, oprócz wygranej na 200 km i splendorów dostał nagrodę-niespodziankę: nartorolki kompozytowe Summerski z kołami V-cut.  Owo zjawisko bywa definiowane jako tzw. palec boży. Producent i sponsor tych cacek: ROLLSPEED NARTOROLKI - pierwszy polski producent nartorolek. Gratulujemy!

fullsizeoutput 2735

Organizatorzy dołożyli starań, aby przynieść ulgę zmęczonym mięśniom. Powtórka z 1 Ultramaratonu 140 km w 2015 r., gdzie zawodnicy także mieli możliwość skorzystać z profesjonalnego masażu, wówczas Pracowni Zdrowia (pozdrawiamy Marcina Pochojkę).

fullsizeoutput 2764

Oprócz Sponsoringu Nagród Głównych i nagrody-niespodzianki nartorolek Summerski firma Rollspeed Nartorolki zapewniła także profesjonalny punkt serwisowo-sprzedażowy. Jakie znaczenie mają serwisowe przeglądy kontrolne, przekonał się zawodnik którego awaria wiązania wykluczyła z rywalizacji na dystansie 200 km... Decyzją organizatora miał możliwość kontynuować zawody na dystansie maratońskim 80 km i być sklasyfikowanym, finalnie z bardzo dobrą lokatą.

DSC05074

Na wyróżnienie zasługują młodzi zawodnicy z Cartusii Kartuzy, Bartek Koszałka i Paweł Bogacz, którzy stawili się kolejny raz pod wodzą pasjonata biegówek i trenera Janusza Meissnera. Oprócz nartorolkarzy na 200 km wystartowało także fakultatywnie 3 łyżworolkarzy, którym zależało na tych zawodach choć wiedzieli, że z przyczyn regulaminowych nie mogą być oficjalnie sklasyfikowani. Najszybszy był Jakub Gruszka (9h 29min. 55sek.), Sebastian Wypych (9h 58min. 20sek.) i Katarzyna Cebulska (11h 03min. 44sek.). Twardzi  zawodnicy i sympatyczni ludzie, dali z siebie wszystko. Brawo!

fullsizeoutput 252d

A oto nasza Natalia. Ktoś pytał, czy to wszystko dlatego, że nasza znajoma, może jakaś rodzina... Nie. To jedna z tych uroczych i  całkowicie bezbronnych istot, które poznaliśmy przypadkiem przed 2 laty, poszukując przed 3 FBN Ultramaratonem Nartorolkowym 160 km celu charytatywnego, kiedy wiedzieliśmy już, że na samym sporcie i podtrzymaniu rekordu skończyć się nie może... Brakowało czegoś głębszego, kolejnej wartości dodanej... znaleźliśmy więc tę wartość. Dla nas i dla Was, naszych zawodników i sympatyków. Młodziutka, w zupełnie niepojęty sposób skrzywdzona - bez własnej winy, niesłusznie pozbawiona normalnego dzieciństwa... Czyż nie jest to doskonały powód, by być nam wszystkim bliższa? My, wciąż jeszcze tacy zdrowi, silni, szczęśliwi, jeszcze sprawni. Wybrańcy i królowie życia. Natalia jest dla nas jak prezent. Jest darem od losu, za który możemy się choć trochę odwdzięczyć. Szansą na to, aby przełamać obojętność, pokazać swoje oblicze. Wy, którzy jechaliście po 500-700 km w 1 stronę, niektórzy spali w aucie lub w lesie, na twardym stole, w śpiworze, by zaraz po zawodach wracać w daleką powrotną drogę - rozumiecie to, i za to Was uwielbiamy i podziwiamy! - nasze zawodniczki i zawodników. Dwa lata temu Natalka, wprawdzie bez 1 stopy, chodziła jeszcze sama, w bucie na specjalnym koturnie. Dziś jest jej trochę mniej, sporo przeszła i wciąż przechodzi ale pomimo przeciwności losu, z nami! - w tym ważnym dla nas wszystkich dniu. Ważnym także z Jej powodu, ponieważ w 4 FBN ArenaTax Ultramaraton 200 km  od początku wpisane były 2 nierozłączne cele: sportowy i charytatywny. Oba w  100% na maksa i "po całości". Życzymy Ci zdrowia, Kochanie, tej sportowej złości i zawziętości na wszystko, co trzeba pokonać. Życzymy Ci wytrwałości - zamierzaj, planuj i realizuj każdą najmniejszą rzecz i duże postanowienie, jakiego pragniesz. Nie zgadzaj się na rzeczywistość, wkurzaj się, walcz i wygrywaj!

Obie siostry Natalii, Dominika i Daniela wraz z mamą Sylwią pomagały w organizacji zawodów, w niełatwych, całodziennych i wymagających cierpliwości zadaniach. Mogliście je zobaczyć na sędziowskich punktach nawrotowych, mama Sylwia pomagała przy biurze zawodów i punkcie żywieniowym.

fullsizeoutput 2708

Natalia, jeszcze słowo podziękowania ode mnie. Za nasze spotkania, takie wartościowe, bo wymagające. Za umiejętność słuchania, zrozumienie i współpracę w przygotowaniach do zawodów. Za Twoje uważne i dojrzałe spojrzenie, w którym jest za dużo życiowego doświadczenia i tyle ładunku emocjonalnego, że mogłabyś nimi obdzielić kilka tuzinów facetów takich jak ja. Podziwiam Twoje wnętrze, w którym wciąż jeszcze jest gdzieś mała dziewczynka i jakże już dojrzała kobieta... Spokoju i godności mogą Ci pozazdrościć ludzie 2-3-4-krotnie starsi od Ciebie. Przygniatającą większość paraliżuje paniczny strach od samego myślenia o tym, co dla Ciebie jest rzeczywistością, odkąd masz 12 lat. Jesteś dziewczyną z klasą. Życzę Ci zdrowia i pamiętaj proszę słowa Tomka Gurtowskiego, który napisał do Ciebie niedawno w komencie, że możesz na niego liczyć. Już wiesz, że także na wiele osób z naszego i nie tylko kręgu.

Każda osoba uiściła opłatę startową w wysokości min. 150-200 PLN - wyższą od przeciętnych opłat na innych zawodach. W praktyce oznacza to, że 1 zawodnik na 4 FBN ArenaTax Ultramaraton 200 km wypełnił cel finansowy postawiony dla statystycznych 2-3 zawodników na innych imprezach sportowych, organizowanych przeważnie na krótkich dystansach, niewymagających całodziennego zaangażowania czasu i środków. Kwestią oczywistą jest, iż sport ten nigdy nie będzie masowy, podobnie jak odsetek ludzi na poziomie świadomości umożliwiającym płacenie wyższej ceny po to, aby wspomóc drugiego człowieka w sytuacji jak Natalia. Dlatego opłata miała być wyższa i była wyższa. Zaś wszyscy, który ją wpłacili akceptując bez zastrzeżeń oba cele, mogą się uważać za naszych Przyjaciół. Przyjaciół nie da się mieć wielu ale pewnych i dużego kalibru, jak najbardziej. Wiedział już o tym Arystoteles i potwierdzają to fakty.

Do przyjaciół z pewnością zaliczamy zespół Sponsora Głównego, Sponsora Tytularnego i jednego z 2 Sponsorów Nagród Głównych czyli Grupę Arena Tax. Firma zajmuje się doradztwem podatkowym o zasięgu globalnym, w tym szczególnie skomplikowanymi projektami m. in. strukturyzującymi, parametryzującymi i wspomagającymi systemy podatkowe dla najbardziej wyspecjalizowanych i wymagających klientów. Profil działania Grupy Arena Tax definiuje ich motto: "Dla najbardziej wymagających" stąd w orbicie zainteresowań  zarządu były zawody stawiające na nieprzeciętnie ambitny cel i najwyżej postawioną poprzeczkę. W te kryteria wpasowały się 3 edycje w Wejherowie zaś szczególnie oczekiwanym dopełnieniem, które zyskało uznanie ludzi z Arena Tax był moment, w którym Zespół ultramaraton140.pl zdecydował się w 2017 r. włączyć cel charytatywny i kontynuować go. Z naszej strony możemy powiedzieć, że poziom współpracy i profesjonalizacji zespołu Arena Tax w osobach Pani Zuzanny Wójcik oraz Michała Musielaka jest taki, jak poziom biznesu, który uprawiają: responsywny, kompetentny, komunikatywny i, co warte podkreślenia, serdeczny. Dziękujemy pięknie za współpracę a Pani Zuzannie i jej teamowi dodatkowo za życzliwą pomoc i wyrozumiałość.

Rollspeed Nartorolki - drugi Sponsor Nagród Głównych. Z pewnością więcej niż tylko dobrzy znajomi. Tej firmy w naszej dyscyplinie nikomu nie trzeba przedstawiać. Jako pierwsi w organizacji ultramaratonów nartorolkowych lubimy pierwszych, zwłaszcza profesjonalnych. A na pewno pierwszego polskiego producenta nartorolek. Z przyjemnością dostrzegamy, jak konstruktorzy Dawid i Konrad wykonują przez ostatnie lata kawał ciężkiej pracy, której efekty widać było na sobotnich zawodach. Jako organizator cieszyłbym się z radości każdego zawodnika który dostałby Summerski V75, natomiast w osobie zwycięzcy na 200 km Józka Wojtyły macie świetnego i wyjątkowego użytkownika nowych polskich kompozytów, które wyglądają jak marzenie. Cieszymy się ogromnie z Waszego rozwoju, inwestycji i życzymy wielu sukcesów!  

MT-Sport Marek Tokarczyk. Przyjaciel i człowiek najwyższej próby. Z ogromną życzliwością kibicujemy zasłużonej karierze i rozwojowi dyrektora sportowego, który np. zarządza organizacją i przepływami logistycznymi 10 tysięcy biegaczy na Festiwalu Biegów w Krynicy, zwanej polskim Davos. Powodzenia, nasz wyjątkowy atestatorze!     

Pieniądze od łącznie 41 zawodników na 51 zapisanych (ludzie płacili za honorowe uczestnictwo na liście, chcąc wesprzeć Natalkę) oraz od naszych sympatyków zostały przelane na konto Natalii w Fundacji "Znajdź Pomoc" (United Way Polska), która nie pobiera opłat i prowizji. Z opłat startowych i w dniu zawodów zgromadziliśmy 8853,- PLN Od sponsorów, zawodników i kolejnych sympatyków powiązanych z Zespołem ultramaraton140.pl oraz działających na rzecz Natalki kolejne 5150,- PLN RAZEM 14003 PLN Mówimy o kwotach udokumentowanych, nie wliczamy w to środków przesyłanych przez znajomych od znajomych, z których wielu okazało wielkie serce. Dziękujemy Wam wszystkim w imieniu Natalii Labuddy!   Z ukłonami, Zespół ultramaraton140.pl

 

Te zawody i z tymi celami nie mogłyby się odbyć bez ludzi, których blask i szlachetność przyćmiewają jakieś diamentowe kopaliny i szczerozłote precjoza. Dziękujemy:

Michałowi Musielakowi i Zuzannie Wójcik oraz zespołowi Grupy Arena Tax 

Dawid i Konrad Sadowscy - ROLLSPEED NARTOROLKI, firma związana ze wszystkimi zawodami w Wejherowie

Marek Tokarczyk - MT-SPORT, atestacja trasy wg norm IAAF/AIMS, sponsor, organizator, konferansjer

Piotr Kochnowicz i Motopozytywni-Trójmiasto Ratownictwo Medyczne

Jakub Gruszka

Mariola Wołowczyk

Krzysztof Starczewski

Piotr Karbownik i Nadleśnictwo Wejherowo

Tomasz Kamiński "Oberża pod Turbotem" w Redzie

Joanna i Krzysztof Błaszkiewicz 

Agnieszka Kowalska

Justyna Krauze

Maria Gawrilidis

Grzegorz Mielewski

Marcin Kogutowicz

 

Osoby, które wpłaciły honorowo opłatę startową dla Natalii:

Tomek Gurtowski

Michał Kupś

Joasia Berlin

Andrzej Guziński

Daniel Musioł

Klaudia Musioł

Grzegorz Musioł

 

Organizatorzy skladają podziękowania dla: 

Marioli Wołowczyk z marką SKIKE za sponsoring wartościowych nagród za 2-ie miejsca w poprzednich 3 edycjach zawodów

Patrona medialnego poprzednich 3 edycji zawodów, portalu nartorolki.pl

Dla sponsora markowych nagród za 3 miejsca, sklepowi nartorolkowy.pl

Firmie opomiarowującej Good Time i Janowi Salewskiemu za życzliwą współpracę i pomoc.

 

Specjalne podziękowanie za wkład pracy, pomoc, wyrozumiałość i cierpliwość przez 4 lata organizacji ultramaratonów nartorolkowych składam mojemu Zespołowi ultramaraton140.pl

Wspaniałej żonie Marzenie Musioł

Wspaniałej córce Klaudii Musioł

Wspaniałemu synowi Danielowi Musiołowi

Wiem, że mogę na Was polegać. Jestem z Was dumny. 

 

Naszym następcom, jeżeli się pojawią i będą zamierzali kontynuować zawody na dystansach półmaratonu, maratonu lub ultramaratonu nartorolkowego życzymy z całego serca, aby powtórzyli i/lub przekroczyli ustanowione standardy, liczby i dane jednocześnie w obu wymiarach: sportowym i charytatywnym. Z uznaniem i radością pogratulowalibyśmy udanej kontynuacji tradycji pierwszych wejherowskich zawodów nartorolkowych z rekordami na dystansach 140 km, 160 km i 200 km oznaczołoby to bowiem 100% radosnych wyzwań dla kolejnych zawodników i 100%  pomocy dla kolejnych dzieci, w największej z możliwych potrzeb.

 

Wyniki Półmaraton Nartorolkowy 40 km

Wyniki Maraton Nartorolkowy 80 km

Wyniki Ultramaraton Nartorolkowy 200 km

Przelew dla Natalii od zawodników i sympatyków

Przelew dla Natalii

Przelew dla Natalii od Jakuba

Przelew dla Natalii od Rollspeed Nartorolki  

Atestacja trasy 4FBN ArenaTax Ultramaraton 200 km wg standardów IAAF/AIMS z certyfikatem PZLA

 

Zdjęcia 4FBN ArenaTax Ultramaraton 200 km

Film 4FBN ArenaTax Ultramaraton 200 km